Kategorileri Aç / Kapat

Video Hakem Uygulaması (VAR) Nedir? Nasıl Olacak?

Hadi şimdi BEĞEN butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Video Hakem Uygulaması (VAR) Nedir?
Teknolojinin spor branşlarındaki uygulamaları artarak devam ediyor. Son dönemde sıkça tartışılan çalışmalardan birisi de Video Assistan Referees, yani Türkçe adıyla Video Hakem Uygulaması. Futbolda gerçekleşen kritik hataların önüne geçmeyi hedefleyen bu proje gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Özellikle son senelerdeki büyük turnuvalarda gerçekleşen ciddi hakem hataları spor kamuoyunda futbol için teknolojinin gerekliliği meselesini sık sık gündeme getirmişti. Gol çizgisi teknolojisi halihazırda oyuna dahil edilen teknolojilere örnek verilebilir. FIFA'nın bu konudaki çalışmalarının neticesinde test edilmeye başlanan Video Hakem Uygulaması ise bazı liglerde kullanılmaya başlandı.

Video Hakem Uygulaması Nasıl Çalışır?


Video Hakem Uygulaması Nasıl Çalışır?

  • Maç esnasında gerçekleşen olaylarda (gol, ofsayt, kırmızı kart gibi) sahadaki hakem, saha dışında ekranlarda maçı analiz eden asistan hakemlerden yardım talep eder ya da saha dışı hakemler kendisini uyarır.

  • Video görüntüler incelenerek sahadaki hakeme bilgi verilir. Hakem isterse saha kenarında görüntüleri izleyebilir.

  • Son olarak saha hakemi değerlendirmeler neticesinde uygun olan kararı verir.

Fifa başkanı seçildiği günden bu yana Gianni Infantino, Video Hakem Uygulaması’na geçilmesi konusunda ısrarcı bir görüntü çizmişti. Ancak onun gibi düşünmeyen ya da projeye endişeyle yaklaşan çok sayıda spor yazarı, futbolcu, eski hakem ve teknik direktörler de var. Genel yaklaşımda da video hakeme başvurulan durumlar nedeniyle oyunun daha uzun süre durması, saha içindeki hakemin etkinliğini düşürmesi gibi eleştiriler bulunuyor.

VAR sistemi uluslararası müsabakalarda denendikten sonra bazı Avrupa liglerinde devreye sokuldu ve 2018’de Rusya’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası’nda da kullanılması planlanıyor.

Türkiye'nin Video Hakem Uygulaması'na Yaklaşımı


2017 – 2018 İlhan Cavcav sezonunun ortalarına doğru yaklaşılırken Türkiye liginde henüz VAR sistemine geçilmedi ancak kulüpler birliği ve futbol federasyonu bu konuda çalışmalarını artırdı. En son Süper Lig'in 10'uncu haftasındaki Kasımpaşa - Göztepe, Medipol Başakşehir - Teleset Mobilya Akhisarspor ve Fenerbahçe - Kayserispor maçlarında bu sistem çevrimdışı (offline) olarak test edildi. Ekran karşısında maçı takip eden yardımcı hakemler sanki sistem çalışıyormuş gibi önemli pozisyonları değerlendirip rapor tuttular. Ancak saha içindeki hakemle bağlantı kurulmadı.

Sezonun devre arasından sonra kısmen, önümüzdeki sezon ise tümüyle aktif olarak kullanılması planlanan uygulama ile Türkiye liglerinde de olası hakem hatalarına karşı teknolojiden destek alınması düşünülüyor.

Siz de, Video Hakem Uygulaması hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yazar: Yunus Emre Karatağ

Beğendin mi? Beğen veya Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

Hiç yorum yok: